EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

ZVON

Kryštof se jmenuje třetí největší zvon v Čechách. Kryštof Betengl z Neyenperku koupil Rychnov od Burjana Trčky z Lípy za 33 075 kop grošů roku 1587. Betenglové nebyli ani potulní tovaryši, ani výrobci vařeček. Betenglové byl pražský patricijský rod, prý původem ze Švýcarska. Zbohatli obchodem a ve druhé polovině 16. století byli nobilitováni, tj. byli povýšeni do šlechtického stavu.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

Kryštof Betengl z Neyenperku byl příslušníkem Jednoty bratrské. Stavové čeští rádi využili jeho schopností a například r. 1582 ho zvolili jako jednoho z vyslanců k říšskému sněmu v Augšpurku. Tam se s německými vyslanci vyjednávalo o stálou pomoc proti Turkům. Dne 2. 6. 1594 položil Kryštof základní kámen ke stavbě chrámu Svaté Trojice, největšího českobratrského kostela v Čechách. Dílo bylo dokončeno 1602 a téhož roku dal ulít třetí největší zvon v Čechách.

Kterak to dopadlo s Kryštofem

Sám Kryštof se podle tradice dočkal ještě zprávy, že lití zvonu bylo úspěšné, avšak první vyzvánění už ho provázelo jen na poslední cestě. Kryštof ztratil syna Jana na kavalírské jízdě Evropou, a tak majetek odkázal bratru Eustachovi. Panování Betenglů skončilo bělohorskou pohromou, ale rychnovským zůstal cenný odkaz. Chrám, zvonice, zvon a nejkrásnější renesanční epitaf Janu Betenglovi.

Libušinka, U Rybáře, Pomněnka... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení