EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Židovský hřbitov Na Láni

Foto: Židovský hřbitov Na Láni v Rychnově. Zdroj: www.rychnovsko.info

(18. 09. 2017) Ulice Na Láni se táhne v délce téměř jednoho kilometru severozápadním okrajem Rychnova nad Kněžnou. Je z ní nejen nádherný výhled na město a na Orlické hory v pozadí, ale také se podle ní jmenuje bývalý židovský hřbitov, jedna ze zdejších významných židovských památek.

Z druhé strany lemuje hřbitov "Na Láni" ulice U židovského hřbitova, která začíná u hlavní silnice (Jiráskova) mezi nemocnicí a vlakovou zastávkou. Podrobnosti o možnosti návštěvy nevelkého areálu získáte v Městském informačním centru v Rychnově nad Kněžnou.

Tajemství židovského hřbitova v Rychnově

Rozhodně stojí za to se sem během ubytování v Rychnově nad Kněžnou a okolí vypravit. Hřbitov, zabírající zhruba jednu třetinu hektaru, vznikl už v roce 1616 (možná ještě o 28 let dříve) a řada náhrobků z této doby je dosud čitelná. Mezi 4 stovkami náhrobních kamenů se ukrývá mnoho cenných barokních stél, je tady dokonce i hrob rodičů Karla Poláčka.

Romantický pobyt pro dva a návštěva hřbitova? Proč ne, zkuste to a vydejte se na výpravu do pohnutých dějin Rychnovska.

Vysokou historickou hodnotu má také židovský svícen v márnici, kde najdete i originální tabulku z rodného domku Karla Poláčka (již neexistujícího) s původní informací o jeho smrti. Dvojice lip srdčitých v severní části hřbitova se zásluhou své výjimečnosti řadí mezi chráněné památné stromy České republiky.

Hřbitovem "Na Láni" ovšem výčet význačných židovských lokalit v Rychnově nekončí. Kousek od Starého náměstí stojí synagoga s památníkem Karla Poláčka a pamětním místem židovským obětem holocaustu.

Více informací o židovském hřbitově „Na Láni“

  • Adresa: U Židovského hřbitova, Rychnov nad Kněžnou
  • Otevírací doba: po dohodě s MIC Rychnov nad Kněžnou
  • Web: www.rychnovsko.info

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení