EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Zemská brána u Bartošovic, úžasný vstup do vlasti

Foto: Kamenný most u Zemské brány, autor: Czech Wikipedia user Marzper – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5075274

(31. 10. 2017) Vydejte se na dobrodružnou výpravu ve stopách zbojníků, pašeráků a dalších vyhnanců, kteří tudy v minulých stoletích procházeli mezi Slezskem a Čechami. Dnes je Zemská brána, vymodelovaná Divokou Orlicí mezi státní hranicí a Kláštercem nad Orlicí, ideálním místem k romantickým toulkám nádhernou krajinou.

Zmíněný úsek, značený modrou turistickou značkou a z jedné poloviny pokrytý naučnou stezkou zahrnující 22 zastavení, měří zhruba 5 kilometrů. Na obě nástupní místa můžete přijet autem, u hranice s Polskem je dokonce k dispozici parkoviště. Zemská brána čeká na vaši návštěvu.

Pohled na Zemskou bránu na mapě

Vydáte-li se po stezce po proudu Orlice, hned na začátku nesmíte opomenout kamenný most z roku 1903. Zemská brána tady dostává svému názvu a působí jako skutečný vstup na české území: okolní rulová skaliska připomínají němé strážce bdící nad bezpečím naší vlasti.

Hledáte ubytování v okolí Zemské brány? Využijte hotel Studánka!

O kus dál se přes hučící Orlici klene tzv. Pašerácká lávka, kdysi skutečně využívaná k účelu ukrytému v jejím názvu. Zatímco dřevěný mostík přečkal do našich dní, nedaleký empírový lovecký zámeček Lusthaus vyhořel roku 1936 a již nebyl obnoven.

Další atrakcí na Zemské stezce je těžký pěchotní srub (zvaný Na Potoku), patřící do předválečného systému opevnění. Srub chátrá, naopak Ledříčkova skála stále udivuje svou krásou a divokostí. Je vysoká asi 60 metrů a v první polovině 19. století v ní skutečně přebýval zbojník stejného jména.

Romantickou Zemskou bránu můžete projet i na kole, byť pasáž od mostu k lávce je sjízdná jen velice obtížně.

Více informací o Zemské bráně

  • Začátek trasy: parkoviště na silnici č. 311 u mostu přes Divokou Orlici (50.1427614N, 16.5797261E)
  • Přístup: po silnici přes Javornici, Rokytnici v Orlických horách a Bartošovice v Orlických horách

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení