EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Opočno, zámek plný vzpomínek na velkou minulost

Foto: Zámek Opočno

(25. 11. 2017) Jan Žižka z Trocnova, Ladislav Pohrobek, Jiří z Poděbrad, císař František Štěpán Lotrinský, car Alexandr I., pruský král Bedřich Vilém II., kancléř Metternich – to všechno jsou osobnosti, spojené s historií zámku Opočno. Dnes patří k nejkrásnějším renesančním stavbám u nás. A vůbec nevadí, že se u obrazu Dvanáctiletý Ježíš v chrámu nepotvrdilo autorství Hieronyma Bosche.

Toulky Opočnem křížem krážem

Při pohlednu na mapu hledejte Opočno mezi Dobruškou F. L. Věka a Třebechovicemi pod Orebem. Z hotelu Studánka se sem přes Rychnov nad Kněžnou dostanete autem za slabou půlhodinu. Zámek se vypíná na ostrohu nad Zlatým potokem, který zde protéká v hlubokém údolí a vytváří celému areálu malebné kulisy.

Rada nad zlato: zkombinujte wellnes balíček pro dva s výletem na opočenský zámek!

Už v 11. století tady stálo obranné hradiště, na jehož místě o 300 let později vybudoval rod Drslaviců kamenný gotický hrad. Vzpomínkou na něj je unikátní okrouhlá studniční věž. Mezi roky 1560 až 1567 přestavěl Vilém Trčka z Lípy hrad na renesanční zámek a po požáru v roce 1690 provedl významné barokní úpravy stavitel Giovanni Alliprandi. Výhled na Orlické hory vznikl v 19. století a po 2. světové válce se zámek stal majetkem státu. Rod Colloredo-Mansfeld se sice snaží získat Opočno zpět v restituci, zatím však marně.

Na exkurzi pohádkovým zámkem v Opočně

V rámci prohlídkových okruhů opočenským zámkem uvidíte africké a indiánské sbírky, lovecký a rytířský sál, historické interiéry, obrazárny, knihovnu či orientální zbrojnici. Velkým magnetem je apartmá Kinských s mimořádně cennou, oboustrannou olejomalbou italského mistra Giuseppe Chiariho. Zvláštním kouzlem oplývá noční prohlídka.

Samostatnou kapitolu tvoří romantický zámecký park, rozkládající se ve svazích kolem Zlatého potoka. K jeho tahákům patří Horní a Dolní zámecký rybník, kostel Nejsvětější Trojice, zámecký letohrádek a řada vodopádů, můstků, jezírek či vyhlídek. Navazuje na něj rozsáhlá obora Opočno. (Podívat se sem můžete v rámci našeho organizovaného výletu do orlického podhůří.)

Více informací o zámku Opočno

  • Adresa: státní zámek Opočno, Trčkovo náměstí 1, 517 73 Opočno
  • Otevírací doba: denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin (červenec a srpen), do 16 hodin (květen, červen a září), do 15 hodin (duben a říjen)
  • Základní vstupné: dospělí 140 Kč (zámek)
  • Web: www.zamek-opocno.cz
Knihovna zámku Opočno, zdroj: Zamek-Opocno.cz
Rytířský sál zámku Opočno, zdroj: Zamek-Opocno.cz
Celkový pohled na zámek Opočno, zdroj: Zamek-Opocno.cz

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení