EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Zámek Letohrad, Jára, strašidla a polyfon

Foto: Nádvoří zámku v Letohradě, zdroj: Info.letohrad.eu

(7. 8. 2018) Přestože svým názvem evidentně odkazuje k nedobytným pevnostem středověku, je Letohrad zámek jaksepatří. Má za sebou rozmanitou historii, nabízí řadu možností prohlídek a ukrývá doslova multifunkční využití.

Předchůdcem zámku Letohrad se stala jednoduchá tvrz nad Tichou Orlicí vybudovaná Janem Burianem ze Žampachu kolem roku 1570. V následujících staletích prošla mnoha úpravami a rozšířením, z nichž stojí za zmínku stavba dvoupatrového zámku se samostatnou věží hrabětem Hynkem Jetřichem Vitanovským o více jak 100 let později.

Za bubáky a Cimrmanem do zámku Letohrad

Jiný zámecký pán, Karel Nimptsch, v polovině 19. století nechal zřídit romantický park v anglickém stylu s empírovým altánkem, grottou a oranžérií. Velice příjemný prostor tvoří součást letohradského zámku dodnes. Navíc zahrnuje voliéru pro exotické ptactvo a strašidelnou výstavu v čele s drakem Kyšperákem v jeskyni.

Bude se vám hodit: Cestou ze Studánky do Letohradu se zastavte u Tyršovy rozhledny v Žamberku.

Součástí zámku v Letohradě je také Muzeum Járy Cimrmana s jeho původní vídeňskou světničkou a nespočtem zajímavých exponátů. Pomník největšího Čecha od výtvarníka Stanislava Vacka stojí na zámecké terase.

Co uvidíte v letohradském zámku

Středobodem prohlídky zámku Letohrad (původně zvaného Kyšperk) by však měla být zámecká expozice. K jejím největším chloubám patří jedinečný secesní paravan a hrací skříň (polyfon), rokokový zásuvkový sekretář s krajinnými výjevy či úchvatný obraz neznámé ruské velkokněžny od Jana a Hynka Umlafových.

Letohradský zámek se nachází asi půlhodiny cesty z hotelu Studánka. Dobře se k němu dostanete z Václavského náměstí v centru města, kde lze i zaparkovat. Druhou možnost představuje procházka přes pahorek Kopeček s kaplí sv. Jana Nepomuckého nedaleko parku.

Více informací o zámku Letohrad

  • Adresa: Zámek Letohrad, Václavské náměstí, Letohrad
  • Otevírací doba: červenec a srpen denně od 9 do 16 hodin (zámek), od 9.30 do 16.30 (jeskyně)
  • Základní vstupné: dospělí 40 Kč (zámek), 20 Kč (jeskyně)
  • Web: www.info.letohrad.eu

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení