EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Zámek Doudleby nad Orlicí a jeho Babiččin dvoreček

Foto: Zámek Doudleby nad Orlicí

(01. 11. 2017) Mikuláš starší z Bubna nechal dokončit stavbu doudlebského zámku v roce 1590. Návštěvy jeho bratra Heřmana musely zámecké služebnictvo děsit, neboť ho všude doprovázel věrný lev. Ochočil si ho na jedné ze svých výprav do ciziny a věrné zvíře s ním spí i v kostelní hrobce v Horním Jelení. Vy se při prohlídce zámku žádné líté šelmy obávat nemusíte.

Doudleby nad Orlicí jsou počtem obyvatel (necelé 2 tisíce) spíše menší městečko, zato zdejší renesanční zámek je vskutku velkolepý. Zasluhuje se o to především jeho vzhled, vyšperkovaný jedinečným kobercovým sgraffity na zdech vnějších, nádvoří a dokonce i na komínech.

Co uvidíte v doudlebském zámku

Dalším unikátem zámku v Doudlebech je jeho vlastnictví šlechtickým rodem Bubnů z Litic, které přerušil pouze komunistický experiment. Zatímco ostatní šlechtická sídla se běžně prodávala a často měnila majitele, Bubnové zůstávali Doudlebám bez přestávky věrni. Dnes v této tradici pokračuje paní Eleonora Dujková.

Kvalitní ubytování v okolí Doudleb najdete v hotelu Studánka.

V rámci prohlídek se můžete seznámit s celou řadou zajímavých míst zámku. Patří k nim pánský a dámský salónek, kaple s podobiznami světců, nádherná freska Paridův soud ve Velkém sále či lovecký pokoj s básní o našem dobrém známém Heřmanu z Bubna. Zamyšlení návštěvníci se občas leknou voskové figuríny Ferdinanda z Bubna ve Ferdinandově pokoji, která je jako živá, a za vidění stojí i kopie relikviáře svatého Maura.

V Doudlebech zajděte i do zoo, muzea a parku

Velkým lákadlem zámku Doudleby nad Orlicí je zoo – malý koutek zvaný Babiččin dvoreček. Domácí zvířata jako ovce, kozy nebo králíci zaujmou hlavně malé děti. Bývalá zámecká sýpka v zámeckém areálu Doudleby nad Orlicí ukrývá výtvarnou galerii a přírodovědecké muzeum s tisícovkami brouků, zkamenělin a dalších exponátů.

Zámek Doudleby je vyhlášený i pořádáním četných trhů a pěkným parkem v anglickém stylu s oborou. (Podívat se sem můžete v rámci našeho organizovaného výletu za zámky na Orlici.)

Více informací o zámku Doudleby

  • Adresa: Zámek Doudleby nad Orlicí, Zámek 1, 517 42 Doudleby nad Orlicí
  • Otevírací doba: denně kromě pondělí od června do září (od 9 do 17 hodin), o víkendech v dubnu, květnu a říjnu (od 10 do 17 hodin)
  • Základní vstupné: dospělí 120 Kč (zámek), 60 Kč (muzeum)
  • Web: www.zamek-doudleby.cz
Expozice Babiččin dvoreček v zámku Doudleby nad Orlicí, zdroj: www.zamek-doudleby.cz
Interiér zámku v Doudlebech nad Orlicí, zdroj: www.zamek-doudleby.cz
Muzeum v zámku Doudleby nad Orlicí, zdroj: www.zamek-doudleby.cz

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení