Zámek Podštejn

Zámek nechal postavit Jan Ludvík Chamaré-Hardubal v letech 1746-1749. V roce 1945 byl vyvlastněn rodině Dobrzenských na základě Benešových dekretů a za komunismu sloužil jako pobočka Ústřední školy ROH. Současní majitelé zámek poctivě rekonstruují, např. obnovili mramorový sál s ojedinělým rokokovým stropem a kapli.

Zámek Potštejn a jeho strašidla, vládci a růže

Bylo by škoda spojovat historii zámku Potštejn pouze s rozporuplnou postavou hraběte Jana Antonína Harbuval Chamaré. Do veřejného povědomí se dostal díky povídce Aloise Jiráska, ve které slavný spisovatel odhaluje pošetilou snahu zámeckého pána najít poklad na blízkém hradě.

Nebylo by to správné, neboť potštejnský zámek si pozornost zasluhuje i svou architekturou, bohatě zdobeným interiérem, krásným anglickým parkem s růžovou zahradou nebo pořádáním četných kulturních akcí. A nebylo by to fér ani vůči samotnému jemnostpánovi. Společně se svým otcem, Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré, se v průběhu 18. století o vznik, výstavbu a rozšiřování zámku v Potštejně též zasloužil.

Vydejte se za zábavou i poznáním do zámku Potštejn

Dnes můžete krásnou, čtyřkřídlou a jednopatrovou budovu s mansardovou střechou blíže poznat v rámci několika prohlídkových okruhů. Vybírat lze z klasické, hrané či noční prohlídky, které vás seznámí s atraktivním Mramorovým sálem se vzácnou štukovou výzdobou stropu i s rokokově vybavenou kaplí Nejsvětější Trojice.

Prohlídka sklepení zámku Potštejn, Bubákov zvaná, je plná tajemných duchů historických postav v čele s loupeživým rytířem Mikulášem z Potštejna a jeho věrným pomocníkem Křivohubým Ješkem. Především děti nadchne expozice Pohádkov, celá rodina se pobaví u Čarodějnické prohlídky a objekt Bludiště u Karla IV. v zámeckém parku seznámí vaše ratolesti s životem našeho nejznámějšího krále. Nechybí dokonce ani zámecká cukrárna se spoustou pochoutek.

V těsné blízkosti zámku v prostorách hospodářských staveb fungoval i pivovar Potštejn, jehož žezlo nyní převzal řemeslný pivovar Clock. Z hotelu Studánka vede až k němu Podorlická pivní stezka, proto neváhejte vyrazit na zámek na kolech. Na opačnou stranu od zámeckého areálu stojí kostel sv. Vavřince s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého. (Podívat se sem můžete v rámci našeho organizovaného výletu za zámky na Orlici.)