Zámek Častolovice

Renesanční klenot s kazetovým stropem Rytířského sálu, mimořádně pěkně udržovaným 42hektarovým anglickým parkem na soutoku říčky Bělé a potoku Štědrý, obnovenou růžovou a vodní zahradou či miniaturním zoo. Zámek byl roku 1992 navrácen v restituci původní majitelce Dianě Franzisce Sternbergové – Phipps, která předtím žila v Londýně jako uznávaná bytová architektka. Několikrát ročně bývá zpřístupněn zámecký penzion, poprvé na Vánoce 1998 a od té doby třikrát ročně – na začátku i na konci letní sezóny a před Vánoci. V jeho hostinském pokoji č. 8 pobýval při čtyřech návštěvách prezident Václav Havel s první chotí Olgou, přítelkyní Diany Sternbergové. Zámek se podařilo obnovit do původní krásy po devastaci způsobené správou několika internátních škol.

Zámek Častolovice ukrývá tyrolský oltář i minizoo

Důvodů, proč navštívit častolovický zámek, najdete hned několik. Mají tady nádherný anglický park s originální sochařskou výzdobou, oboru, minizoo, lipovou alej, sbírku růží, restauraci… a samozřejmě bohaté a zajímavé zámecké expozice. Ze Studánky se sem vyplatí vyrazit nejen během romantického pobytu.

Když si Franziska Diana Sternbergová ze starého šlechtického rodu Šternberků brala roku 1957 amerického boháče Hanryho Ogdena Phippse, nemohla tušit, že se jednou do svého rodového sídla navrátí opět jako majitelka. Zámek Častolovice jí byl v restituci vrácen přesně o 35 let později.

Z historie častolovického zámku

Šternberkové Častolovice koupili v roce 1694 prostřednictvím nejvyššího purkrabí pražského, hraběte Oldřicha Adolfa Vratislava. Jeho potomci v polovině 19. století zámek výrazně upravili do novogotického slohu, avšak za přestavby (zahrnující i vznik dominantní věže nad vchodem) po roce 1910 se mu znovu vrátil jeho renesanční vzhled. V něm ho na konci 16. století vystavěl na místě původní tvrze Friedrich z Oppersdorfu.

Pýchou zámecké expozice jsou zachovalé renesanční kazetové stropy z počátku 17. století, Rytířský sál s 24 olejovými malbami ze Starého zákona či vyřezávaný tyrolský oltář v kapli Božího těla. Za vidění stojí i rodová galerie Šternberků, původně otevřená arkádová chodba i sbírka obrazů od Lucase Van Valckenborcha, Karla Škréty a dalších mistrů.

Zámek v Častolovicích na mapě

Anglický park u častolovického zámku má rozlohu více jak 40 hektarů a zahrnuje jezero s ostrůvkem, altánek Gloriet a dětské hřiště. K jeho hlavním tahákům patří vodní a růžová zahrada, obora s bílými daňky a Dybovského jeleny, staletá lipová alej a zámecký zvěřinec s papoušky, koníky nebo morčaty (minizoo Častolovice).

K nedílným částem zámku Častolovice patří i restaurace s kavárnou a pořádání různých kulturních a společenských akcí.