Rozhledna Vrbice

Dřevěná rozhledna s výškou 29,5 m a s ocelovým točitým schodištěm a vyhlídkovými plošinami v 11 a 25 m v blízkosti vrcholu Kastel (445 m n. m.) slouží jako turistická atrakce od roku 2004. Do přípravných prací se zapojila Regionální rozvojová agentura při Euroregionu Glacensis a novou rozhlednu vyprojektoval Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta. Ze současníků již málokdo ví, že na vrbickém Kastelu byla vystavěna Československou armádou kolem roku 1937 dřevěná rozhledna jako triangulační bod. Takových bylo v okolí několik, ale tato je zdaleka předčila svou výškou 37 m. Nabízela nepředstavitelný rozhled po širokém okolí – bylo možné spatřit Kunětickou horu, Pardubicko, Hradecko, Sněžku a celé panoráma Orlických hor.

Rozhledna Vrbice u Kostelce nad Orlicí

Kraj bez rozhledny jako by ani nebyl. Jinak tomu není ani na Rychnovsku, kde se od roku 2006 stala jedním z turistických magnetů také rozhledna Vrbice. Poskytuje vynikající kruhový výhled od Krkonoš po Jeseníky a dobré zázemí pro odpočinek během pěších výletů.

Přímo kolem rozhledny Vrbice totiž vede červená turistická trasa spojující severozápadně ležící Kostelec nad Orlicí s východně se rozkládajícím Potštejnem. Stejně dobře se však k vyhlídkové věži dostanete i autem. Z hotelu Studánka sem dojedete za čtvrt hodiny.

Součástí jejího areálu je malé parkoviště, dětské hřiště, odpočinkový altánek a toalety. Na Vrbici sice není restaurace, ale něco k snědku koupíte ve stánku s občerstvením.

Co uvidíte z rozhledny nad obcí Vrbice v okrese Rychnov nad Kněžnou

Vrbická rozhledna stojí u Doudleb nad Orlicí (kde mají pěkný zámek), téměř na vrcholu pahorku Kastel (445 m n. m.). Měří 30 metrů a po 118 schodech vystoupáte na duo vyhlídkových plošin v 11 a necelých 26 metrech. Uvidíte odsud panorama Orlických hor, kus Českomoravské vrchoviny, Pardubicko či Královéhradecko.