Nový zámek v Kostelci nad Orlicí

Empírová kráska v romantickém anglickém parku, to je Nový zámek stojící v Kostelci nad Orlicí. Z hotelu Studánka se do sídla rodiny Kinských dostanete za necelou čtvrthodinu a jistě nebudete litovat. Zámek je nejen historickým místem, ale také kulturním a společenským centrem. V jeho interiéru i v areálu se často konají koncerty různých hudebních žánrů a speciální pořady s majitelem zámku, panem Františkem Kinským. Každoročně můžete v září navštívit oblíbený Food festival na zámku.

Podle plánů vídeňského architekta

Zámecký areál nabízí nejen možnost setkání s historií rodiny Kinských při prohlídce zámecké expozice Život v biedermeieru, výstavy výtvarného umění v Galerii Kinský, ale také exkurzi do historie města Kostelec nad Orlicí v jeho muzejní expozici. Vaše smysly navíc pohladí příjemná procházka anglickým parkem, případně návštěva Toniovy zámecké kavárny a restaurace. Hned vedle navíc stojí dětské hřiště.

Pro hraběte Josefa Kinského zámek postavili v letech 1829-1833 na základě plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha. V roce 1948 přešel zámek do majetku státu a v roce 1949 byl prohlášen za státní kulturní majetek. Podstatnou část druhé poloviny minulého století se zámecké budovy využívaly pro různé zemědělské instituce. Až v roce 1979 opuštěný a chátrající zámek převzalo Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody v Pardubicích.

Náročná rekonstrukce

Rodině Kinských se areál vrátil roku 1992, o čtyři roky později byla zahájena náročná rekonstrukce postupně pokračující až do roku 2008. Veřejnosti se celý zámek poprvé otevřel za další čtyři roky, kdy nabídku v podobě o rok dříve zpřístupněné Galerie Kinský doplnila expozice Život v biedermeieru.

Dalším z návštěvníků tohoto krásného místa můžete být právě Vy!