EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

V ŘÍŠI BAJEČIN

Kde je říše baječin? V chaloupce na Rovině, která je součástí samoty Blatin v obci Javornici, hned za lesem Včelným. Tam se narodil 3. 5. 1909 Josef Korejz Blatinský. Jeho cesta k malířství byla složitější, než kdyby mohl vystudovat. Po rychnovském gymnáziu se školil soukromě u různých malířů, ale živit se musel v zemědělství. Toužil svůj talent zužitkovat a věnovat na trvalou věc.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

Stal se členem Československé společnosti národopisné a pilně do ní dopisoval. Tužkou, perem, propisovačkou, štětcem, akvarelovými barvami, temperou či kombinovanou technikou dokumentoval vše. Především mizející krajinu, domy, předměty i kroje lidové kultury. Na kole nebo pěšky procházel obcemi Rychnovska a Orlických hor a zachycoval na papír každý detail. Rodné Javornici psal a ilustroval obecní kroniku. Byl dobrým vypravěčem a také fotografoval.

Korejzův lipový Betlém

Když praskla na zamilovaných Blatinách lípa, asi 300 let stará, pustil se Josef Korejz do vyřezávání figurek, které nalíčil barvami. Vyřezal český Betlém, postavy z Masopustu, Křížovou cestu a další a další. Podle vlastních slov tak uchoval starobylou lípu „v těch figurkách“. Cenná dokumentace materiální kultury, kterou nám zanechal, je nesmírně rozsáhlá. Však také na ní pracoval do posledního svého dne. Památník Sedláčkových v Javornici vystavuje ve své stálé expozici i jeho díla.

Lasička, Pěnička, Pantoflíček... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení