EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

U RYBÁŘE

Skrytá v údolí uprostřed lesa, asi 15 kilometrů od Říček v Orlických horách, rozlévá se malá přehrada na Javornickém potoce. Sedm metrů vysoká hráz je 82 metrů dlouhá. Patří k nejstarším a nejmenším přehradám v Českých zemích. Stavbu této přehrady navrhoval obci už r. 1888 bývalý starosta Jan Procházka. Na podporu stavby snesl mnoho argumentů. Například zásobu vody v dobách sucha, zásobu ledu pro pivovar i jiné podniky, ale hlavní cíl byl zadržet povodňové přívaly.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

14. července 1907 byla dokončena stavba hráze na louce Kristiánce. Tentýž den byla také po vydatných lijácích vydatná povodeň. Voda se valila přes hráz a na skále je dodnes vysekána značka, kam až voda vystoupala. Po devadesáti letech ke značce přibyla nová, kdy se opět při povodni voda převalila přes hráz. Malebné přehradní nádrži si rychnovští zvykli říkat Ivanské jezero. Bývala zde pěkná plovárna, pro odvážné sportovce první sportoviště v Rychnově, také půjčovna loděk a v zimě se na jezero vyhrnuli bruslaři.

Pod ochranou svatého Petra

Obklopeno lesem je jezero rájem pro rybáře. Vždyť rybářský klub byl v Rychnově založen již v r. 1905. Rybáři mají svého patrona, sv. Petra. Petr to nemá lehké, neboť pod jeho ochranou jsou všichni papežové, různí řemeslníci a další profese i místa. Rybáře jistě ochraňuje rád, sám byl rybářem, jeho klíč však není klíčem k rybolovu, ale k nebeské bráně, kde vládne také počasí. Nepohněvejme ho, aby nám dopřál sluníčka.

Pupava, Svatý Marek, Sedmihlásek... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení