EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

SVATÝ HUBERT

Svátek svatého Huberta slavíme 3. 11. a toho dne začínají tradiční Hubertovy hony. Sv. Hubert je nejznámější jako patron myslivců a střelců, ale i loveckých psů, také chrání před psím kousnutím a psy před vzteklinou. Loveckým psům se vypaloval do čela otisk tzv. Hubertova klíče, aby se nebáli vody. Vysloužil si tyto povinnosti svou příhodou s jelenem.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

Původem byl z akvitánského šlechtického rodu a manželku ztratil při narození prvního dítěte. Žal ho vyháněl do lesů, kde hledal útěchu v lovu. Jednoho dne spatřil jelena (obyčejné lze i v lesích pod Velkou Deštnou spatřit), který nesl mezi parohy svítící kříž. Tento zážitek Huberta odvedl od zábav, přijal kněžské svěcení a nakonec se stal biskupem. V různých krajích jsou s jeho svátkem spojeny různé zvyky. Někde se světí chléb, sůl a voda, aby byl člověk jejich požitím chráněn před psím kousnutím. Tzv. Hubertův chléb si poutníci odnášejí ze Svatého Huberta v Ardenách k ochraně svých domácích zvířat.

O společenstvu ke svatému Hubertu se obracející 

Úcta ke Sv. Hubertovi se vzmáhala především od 15. století. Byly zakládány Hubertovy rytířské řády a různá bratrstva. V Bavorsku bylo bratrstvo sv. Huberta či lovecké trubky z roku 1444. Byla to společnost urozených pánů a dam, s náboženskými povinnostmi, jejichž odznakem byla lovecká trubka. Bratrstvo zaniklo, ale r. 1708 je obnovil kurfiřt falcký jako Řád Svatého Huberta. Je to nyní nejvyšší bavorský řád. U nás byl Řád Svatého Huberta založen hrabětem Šporkem. Řád přijal například císař Karel VII., polský král August II., pruský král Bedřich Vilém a ruská carevna Alžběta.

Panna na Jelenu, Hruška, U Vodníka... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení