EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Mocný vrchol Šerlich v Orlických horách stojí za výstup

Foto: Masarykova chata na Šerlichu v Orlických horách

(25. 09. 2017) Hledáte-li místo, na kterém si plnými doušky vychutnáte poetiku Orlických hor, vyšplhejte se na rozložitou tisícovku Šerlich. Po zkroucené horské silnici sice můžete přijet autem a kousek pod vrcholem zaparkovat, ochudíte se však o hodnotný sportovní výkon (převýšení z Deštného činí skoro 400 metrů) a také o působivé kouzlo Orlických hor, které je právě během stoupání Šerlišským lesem nejsilnější.

Šerlich patří k nejznámějším a nejvíce navštěvovaným kopcům Orlických hor. Přes jeho vrchol vede červená turistická trasa (Jiráskova cesta) a také státní hranice – na polské straně leží rozsáhlý lyžařský areál Zieleniec s několika lanovkami. Za dobrého počasí Šerlich poskytuje výhled do širokého okolí, na Bystřické hory v Polsku i na Králický Sněžník.

Masarykova chata na Šerlichu, ideální zastávka v horách

Kousek pod Šerlichem stojí od roku 1925 kulturní památka ČR, působivá Masarykova chata s restaurací. Jedná se o první dílo významného modernistického architekta Bohuslava Fuchse. Na její jméno upomíná busta T. G. Masaryka od akademického sochaře Leoše Kubíčka, v jídelně si všimněte bohaté řezbářské výzdoby včetně plastiky horského vládce Rampušáka.

Od roku 1935 funguje na Masarykově chatě meteorologická stanice, která společně s webkamerou umožňuje sledovat počasí na Šerlichu.

Túra na Šerlich je ideální i pro seniory. Začleňte ji do programu vaší dovolené v hotelu Studánka!

Několik set metrů pod Šerlichem najdete Šerlišský mlýn s občerstvením, horní stanicí lyžařského vleku a rozcestníkem značených cest. Vydat se odsud můžete například na Sedloňovský vrch, na Velkou Deštnou či na Vrchmezí. (A podívat se sem můžete také v rámci našeho organizovaného výletu do Orlických hor.)

Více informací o Šerlichu

  • Výška: 1 027 m n. m.
  • Přístup: silnice z Deštného v O. h. do Orlického Záhoří, modrá značka ze Sedloňova

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení