EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

SEDMIHLÁSEK

Jedné z cest, které protkávají les Včelný, se říkalo koncertní cesta. Do všelijakých slavností a zábav ve Včelném a na Studánce patřilo i pořádání koncertů. V Rychnově se narodilo nebo působilo mnoho hudebníků. Odtud pocházel renesanční varhaník a skladatel Jiří Rychnovský.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

Na začátku 20. století navštěvoval rychnovské gymnázium nadaný student Miroslav Krejčí. V Rychnově získal základy hudebního vzdělání u Anatola Provazníka. Vedle pražské konzervatoře vystudoval na univerzitě hudební vědu, přírodopis a zeměpis. Stal se pedagogem a skladatelem. Zanechal velmi rozsáhlé skladatelské dílo. Jedna z jeho prací však zůstává ztracena. Souvisí s jeho zájmem o přírodu – pořídil notový záznam zpěvu ptáků. Představme si, že pan profesor kráčí po koncertní cestě a malý orchestr mu vyzpěvuje do kroku.

Koncert sedmihláska a jeho ptačího orchestru

Kapelníkem je sedmihlásek. Daleko je slyšet: čidydým – čidydým – de – der – hej – de – der – hejdeder – huj – dadé – dadé – dadé – hit – hit – hit – hethit. Podle toho dadé ho vždycky poznáme. Přidává se pěnkava, jejíž krátká písnička zní od časného jara: rrrr – čaf – čafčafčafčafčaf – rajčák. Silným a pronikavým: cerr – cer přizvukuje droboučký střízlík a stehlíček: štyglic – štyglilit. Brhlík hlasitě hvízdá trylky. Konipas jasným hláskem: živ – li’s švitoří. A modřinka volá: tetetetetet. Na rozloučenou za ním pěnkava ještě pokřikuje: spěchej – spěchej – bude brzo večer!

Hruška, Zvon, Podléška... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení