EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Slavní rodáci Rychnova nad Kněžnou

Foto: Sousoší Bylo nás pět v Rychnově nad Kněžnou, zdroj: Wikipedia, autor: Krvesaj – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14653063

(21. 01. 2018) Co spojuje tak rozdílné osobnosti, jakými bezesporu byli František Martin Pelcl, Karel Poláček nebo Rudolf Rokl? Všechny se narodily v Rychnově nad Kněžnou. Rádi bychom jim věnovali alespoň malou vzpomínku.

Asi nejznámější z nich, spisovatel Karel Poláček, se narodil 22. března 1892. Autora komediálních Mužů v offsidu či povídek pro děti Edudant a Francimor si můžete připomenout v Památníku Karla Poláčka v prostorách synagogy. Na Poláčkově náměstí stojí i umělcova busta a nedaleko sousoší věnované jeho nejznámějšímu románu Bylo nás pět.

Kdo se narodil v Rychnově nad Kněžnou

Pomník má v Rychnově nad Kněžnou také první profesor jazyka českého na Pražské univerzitě František Martin Pelcl. Spisovatel a historik z úvodní vlastenecké vlny (o které v F. L. Věkovi tak krásně psal rodák z nedalekého Hronova Alois Jirásek) se tu narodil 11. listopadu 1734.

Za zmínku jistě stojí i dva významní studenti rychnovských škol, Jiří Šlitr a Roman Šebrle. Byť se tady ani jeden z nich nenarodil.

Už od svých 4 let hrál na klavír Rudolf Rokl, později legendární člen Orchestru Ladislava Štaidla, doprovodné kapely Karla Gotta. Levicový novinář Karel Sýs pracoval jako redaktor týdeníku Tvorba již od roku 1974. Kultovní moderátor Tomáš Sláma uváděl slavné rozhlasové pořady Mikrofórum a Tobogan.

Známí neznámí z Rychnova

Některé z osobností narozených v Rychnově nad Kněžnou toho běžnému člověku moc neřeknou. A to přesto, že Arnošt Praus byl významný varhaník a skladatel, Daniel Vávra stvořil světoznámou počítačovou hru Mafia a Patrik Blažek patřil k průkopníkům české vojenské literatury. Malou vzpomínku si však během ubytování u Rychnova nad Kněžnou určitě také zaslouží.

Letovisko Studánka Rychnov nad Kněžnou nabízí pohodlné ubytování v rodišti mnoha velikánů.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení