EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

PUŠTÍK

Naše nejznámější sova byla vždycky symbolem moudrosti. To proto, že byla průvodkyní řecké bohyně moudrosti Pallas Atheny. Také knihovníci se k puštíkovi hlásili jako ke svému znamení. Bohatá knihovna byla vždycky považována za duchovní poklad. Za založení knihovny ve městě Rychnově r. 1871 vděčíme Občanské besedě.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

Mít kvalitní knihovnu byla ctižádost především šlechtických rodů. Takovou úctyhodnou bibliotéku měl také majitel Rychnova František Antonín Libštejnský z Kolowrat (1778 – 1861), nejvyšší purkrabí a předseda Zemské vlády v Čechách, rakouský ministr vnitra a oponent knížete Metternicha, po r. 1848 krátce i jeho nástupce. Hrabě František Antonín cílevědomě rozvíjel svoje statky a zanechal úctyhodné dílo. S Kašparem ze Sternbergu se jako český vlastenec se zasadil o založení českého muzea.

Kam zmizelo Kolowratovo dědictví

František Antonín byl poslední potomek rychnovské pošlosti a libštejnské linie kolowratského rodu. Jeho svěřenecké vzkvétající panství přešlo na březnickou větev rodu Krakowských z Kolowrat, ale se svým pokladem, rozsáhlou knihovnou, naložil svobodně. Chtěl povznést pěstování vlasteneckého jazyka, jako prostředek národní uvědomělosti, a odkázal českému muzeu 35 000 knih.

U Vodníka, Lasička, Podléška... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení