EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

PUPAVA

V létě na prosluněných mezích a stráních rozkvete krásný bodlák. Jmenuje se pupava bezlodyžná. V lidové mluvě má ještě další jména: bodlavá růže, turánek, čuránek, opava, popava, trnová koruna, slaměnky a kartáčky. A skutečně, kartáčky po odkvetlých úborech nacházíme na mezích a stráních ještě na jaře.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

Bodlákové ostnitě zubaté listy sedí přitisknuté při zemi a uprostřed se vyjímá světlý veliký úbor. Když pupavy rozkvétaly, zaradovali se pasáčci pod Orlickými horami a vrhli se na bodláky se svými kudlami, odřezávali je od země a zbavovali opatrně listů postupně odspodu, až se dostali k masitému lůžku pod úborem. A to je pochoutka nejen pro děti na pastvě, tvořila součást stravy i pro horaly. Proto se pupavě také říkalo jedlej bodlák, kočičí maso, zaječí řepka, nebo svatojánský chleba. I pupava patřila mezi byliny, které jistě znal i poustevník Ivan. Chutná dužnatá lůžka jistě mlsal rád.

Proč bodlák pupava léčí

Pupava je také léčivka. U nás stojí poněkud stranou zájmu, ale v německých zemích je velmi oblíbená. Sbírá se kořen, omyje se a rozdělený na menší části se suší. Ve formě prášku se používá v urologii a ke zlepšení chuti k jídlu. Koupele pomohou při léčbě plísní na nohách. Nohy se střídavě koupají v horkém odvaru z vlaštovičníku půl minuty a deset vteřin v chladném odvaru z pupavy. To vše se opakuje sedmkrát.

Jedle, U Koček, Svatý Marek... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení