EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

PĚNIČKA

Černohlávek – pěnice černohlavá – sídlí v listnatých lesích s podrostem, sadech i hájích - např. i v orlickém podhůří. Její zpěv je jednou z nejkrásnějších ptačích písní v Evropě. Počíná tichým švitořením a přechází ve velkolepou flétnovou árii.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

Takovou pěničkou byla Jindřiška Rettigová. Hudební nadání se u ní projevovalo už ve třech letech. V pěti letech poprvé vystoupila veřejně. Rodiče Jan Sudiprav i Magdalena Dobromila měli vřelý vztah k hudbě, ale souhlas, aby se jejich nadaná dcerka stala divadelní pěvkyní pro ně asi nebyl jednoduchý. Museli překonat bariéru zakořenělých předsudků a jen silné vlastenecké cítění a přesvědčení, jak je divadlo důležité pro budování české národní kultury, mohlo převážit pochybnosti o dráze, kterou si Jindřiška zvolila. Nezklamali se v ní.

Kariéra pěničky Jindřišky Rettigové

Začala r. 1834 premiérou Fidlovačky ve Stavovském divadle v Praze a už následující rok zazářila v dalších rolích a kritiky stupňovaly chválu. Jako koloraturní sopranistka měla na repertoiru nejen české zpěvohry, ale i nejnáročnější světové úlohy. R. 1839 byla angažována ve Stavovském divadle ve Štýrském Hradci a r. 1842 v mnichovské Královské dvorní opeře, nejpřednější scéně v německých zemích. Jako primadona assoluta tu vystupovala 12 let, až do své předčasné smrti. Odborné německé divadelní listy označovaly Jindřišku za jednu z prvních heroin vůbec. Je považována za nejslavnější českou zpěvačku první poloviny 19. století. Dosáhla v zahraničí neobyčejné proslulosti, ale doma se na ni téměř zapomnělo. Byl to Rychnov, kde se připravovala, odkud vzlétla, proto si ji v Rychnově připomínáme.

Líska, U Oveček, Pantoflíček... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení