EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Peklo u Nového Města nad Metují

Foto: Tzv. Jurkovičova chata ve výletní lokalitě Peklo.

(03. 06. 2019) Můžeme vás ubezpečit, že toto peklo je úplně neškodné, bez rarachů a děr do země zapáchajících sírou. Pekelské údolí, malebný kaňon řeky Metuje mezi Náchodem a Novým Městem, platí za populární výletní lokalitu již od 19. století. Oblíbili si ho turisté, chataři i trampové. V roce 1997 bylo prohlášeno přírodní rezervací.

Spíše než čert tady na vás vykoukne soška pohádkového vodníka. A možná vás ovane duch dob dávno minulých, kdy sem za odpočinkem jezdívali Jiří Guth Jarkovský, herec Eduard Vojan nebo politik Přemysl Šámal.

Co zajímavého vás čeká v Pekle

Centrum oblasti představuje bývalá stejnojmenná osada v místech, kde se do Metuje vlévá říčka Olešenka. Původní mlýn Pekelec, citovaný již několik staletí zpět, slouží především k načerpání nových sil od roku 1912, kdy ho známý architekt Dušan Jurkovič přestavěl na pitoreskní výletní restauraci Bartoňova útulna. Dnes se jí říká také Jurkovičova chata.

Bude se vám hodit: Představení pokojů v hotelu Studánka, necelou půlhodinu od Pekla.

Peklo je též jedinečným rozcestníkem turistických tras: rozvíjí se jich odsud hned devět a k tomu několik cyklostezek. Červená trasa (tzv. Jiráskova cesta) vede východně ke zřícenině hrádku Frymburk a severně k rozhledně Dobrošov a stejnojmenné vojenské pevnosti, další červená spojuje Peklo s Novým Městem nad Metují.

Žlutá trasa míří z Pekla jihozápadně k vyhlídce Koníček a severozápadně do Náchoda. Do okresního města dojdete také po modré (přes Lipí), která vás opačným směrem zavede k rozhledně Sendraž. A konečně zelená značka se vine až do Ratibořic (západně) či do Polska (severovýchodně). (Podívat se sem můžete v rámci našeho organizovaného výletu do hor a podhůří.)

Více informací o Peklu

  • Poloha: 50°22′38,4″ s. š., 16°11′7,9″ v. d.
  • Dostupnost: Po ulici Sokolské z Nového Města n. M. a dále po zpevněné silnici až do Pekla.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení