EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

PANTOFLÍČEK

Střevíčník pantoflíček je naše nejnápadnější divoká orchidej. Tvarem pysku připomíná pantoflíček, proto se mu na Rychnovsku lidově říká bačkorky a na Slovensku papučka.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

Květ je tak důmyslně postaven, protože je to květina cizosprašná a je opylována zvláštní malou včelkou z rodu pískorypek, které jsou přilákány nápadnou žlutou barvou bačkůrky, usedají na ni a sklouzávají po jejích hladkých okrajích do nitra dutiny. Cestu tímto otvorem zpět znesnadňují kluzké a zakřivené stěny. Po neúspěšných pokusech opustit květ hlavním otvorem je včelka přilákána v šeru dutiny světlem, které proniká dvěma průsvitnými místy na postranních stěnách. Při cestě k těmto zdánlivým otvorům musí přelézt porost dlouhých lámavých chlupů, které zaplňují bazální část pysku. V té chvíli už včelka zaznamená světlo v otvorech nahoře a zadržována ohebnými výrůstky dere se z květu ven, otírá svůj hřbet o prašník a odnáší lepkavý pyl, jímž při návštěvě dalšího květu opyluje skloněnou bliznu.

Střevíčník pantoflíček nepřesazujte

V protáhlé tobolce se po opylení vyvíjí statisíce až miliony mikroskopických semínek. Ta sice dobře klíčí, ale přežívá jich jen nepatrně, protože semenáčky mají velmi složitý vývoj. Tuto krásnou a tajemnou rostlinu ohrožují zahrádkáři, kteří se snaží ji přesadit, ale tyto květiny většinou uhynou, protože jsou vázány na speciální houby. Museli bychom mít veliké štěstí, abychom tuto vzácnou rostlinu v lese Včelný našli.

Svatý Liborius, Babyka, Podběl... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení