EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Nové Město nad Metují, skvost plný baroka a smíchu

Foto: Zámek Nové Město nad Metují

(13. 05. 2019) Nejenom pro stejnojmenný, mimořádně malebný zámek stojí Nové Město nad Metují za prohlídku – mají tu i nádherné náměstí s řadou starých domů, romantická údolí, hradní zříceninu a spoustu dalších zajímavých míst. Natáčel se tady televizní seriál F. L. Věk (jinak původem z Dobrušky) a vždy v září se tady koná festival filmové komedie Novoměstský hrnec smíchu.

Atmosféra Nového Města nad Metují je jedinečná. Jeho dějiny sice sahají jen do roku 1501, kdy ho na vysokém ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Metují založil Jan Černčický z Kácova, a také díky tomu se dnes pyšní skvěle zachovaným historickým jádrem. Zaujme především jeho kompaktnost a bohatě zdobená barokní architektura.

Zámek Nové Město nad Metují

Skutečný vrchol centra tvoří zámek Nové Město nad Metují. Od města ho odděluje hluboký příkop, přes který se po originálním krytém mostě dostanete do zámecké zahrady s květinovým parkem. Dřevěný most ve stylu lidové valašské architektury navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič v rámci úprav zámku na počátku 20. století.

Náš tip: K návštěvě Nového Města nad Metují využijte wellness hotel Studánka.

Na výzdobě novoměstského zámku se podíleli Max Švabinský, Josef Václav Myslbek, Jan Štursa, Ladislav Šaloun, František Bílek a také Matyáš Bernard Braun, jehož pětice trpaslíků vítá návštěvníky před hlavním vchodem.

Turistika v Novém Městě nad Metují a okolí

Dominanty Husova náměstí představují mariánský sloup z roku 1696 a o něco mladší socha Nejsvětější Trojice. Na jeho jihovýchodním rohu se vypíná pozdně gotický kostel Nejsvětější Trojice s náhrobníkem Jana ze Štubenberka z roku 1570.

Jižně od Nového Města nad Metují, v Klopotském údolí nad soutokem Metuje s Bohdašínským potokem, se nachází zřícenina hradu Výrov. Severovýchodně od města se táhne přírodní rezervace Peklo. (Podívat se sem můžete v rámci našeho organizovaného výletu do hor a podhůří.)

Více informací o Novém Městě nad Metují

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení