EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Světnička a muzeum Járy Cimrmana

Foto: Interiéry muzea Járy Cimrmana v Letohradě, zdroj: Info.letohrad.eu

(25. 7. 2018) Památek spojených s osobou génia Járy Cimrmana najdete v zemích českých a moravských celou řadu a muzeum mezi nimi rozhodně nesmí chybět. Jedno takové mají i v Letohradě, kde úředně tvoří součást městského muzea.

Fyzicky se expozice Járy Cimrmana ukrývá ve sklepních prostorách letohradského zámku. To znamená v samotném centru města, u výpadovky na Žamberk, po které se za půl hodinky dostanete do hotelu Studánka. Z muzea však zároveň můžete vyrazit do zámeckého parku nebo až ke kapli svatého Jana Nepomuckého na blízkém Kopečku.

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Muzeum Járy Cimrmana se veřejnosti slavnostně otevřelo roku 2010. Tehdejší velkou parádu si nemohli nechat ujít ani členové Divadla Járy Cimrmana, ostatně část expozice se jejich instituci zevrubně věnuje. Zahrnuje například plakáty k divadelním představením a rozmanité rekvizity.

Cimrmanovo jméno nese ulička u náměstí a vítěz celonárodní ankety Největší Čech má na malé zámecké terase i svůj pomník od výtvarníka Stanislava Vacka. Odkazuje prý na jeho zdejší pobyt před výpravou za uzamknutím Zemské brány v Orlických horách.

Bude se vám hodit: Z Cimrmanova muzea to je po turistické značce jenom 9 km na hrad Lanšperk.

V Cimrmanově muzeu natrefíte na jeho vynálezy, cestovatelské artefakty, výtvarná díla, fotografie z dětství a další zajímavosti. Za raritu lze považovat světničku Járy da Cimrmana, která sem doputovala až z Vídně.

Víc informací o muzeu Járy Cimrmana v Letohradu

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení