EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel Deštné

Foto: Interiér orlického Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném

 (13. 11. 2017) Každý horský kraj se pyšní neopakovatelnou atmosférou, vycházející z nitra kopců a uchovávající v sobě jejich dlouhou historii, barevnost přírody i spojení s lidmi, kteří je obývají. Právě lidé v posledních staletích nejvíce ovlivnili, jak hory vypadají – a nejinak tomu je i na Orlicku. Důkazy pozitivního soužití lidí a hor sbírá a dokumentuje Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách.

Velká část výstavních sálů orlického muzea v Deštném se věnuje lokálním řemeslům. Seznámíte se s výrobou textilu z bavlny a ze lnu, s pletením punčoch či s pálením dřevěného uhlí v milířích. V barvitých ukázkách uvidíte, jak pracovali barvíři látek, bednáři, hrnčíři, kameníci, kamnáři, řezbáři nebo sítaři. Víte, že zaniklá sklárna kdysi fungovala až nahoře na orlickém hřebenu?

Čím se chlubí muzeum v Deštné

Nejpyšnější jsou však tvůrci muzea, těžící z 20 let dlouhé snahy Vlastivědného aktivu v čele s doc. PhDr. Václavem Šplíchalem, na expozice věnované historii zimních sportů, zvláště jízdě na skibobech. Obdivovat můžete prehistorické sněžnice, pionýrské dlouhé lyže s proutěným vázáním, dopravní sáně, psí spřežení i 29 titulů skibobové mistryně světa Ireny Francové-Dohnálkové.

Návštěvu muzea zakomponujte do poznávacího programu v rámci ubytování v Orlických horách.

Slavnostní část deštenského Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel tvoří malý Slavín upomínající proslulé rodáky z obce a z jejího okolí. Navazuje na vstupní expozici, která dokumentuje dlouhé dějiny Deštného v Orlických horách, sahající až do epochy císaře Karla IV.

Vydejte se za tavením skla dřevem do Deštného

Další místnosti muzea, které sídlí v budově bývalé mateřské školy blízko barokního kostela sv. Máří Magdalény od J. B. Santiniho-Aichela, představují vývoj praní prádla, výrobu másla či sbírky žehliček a šatních ramínek. Tvůrci nezapomněli ani na přírodní krásy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.

Do muzea se pěšky dostanete i z parkoviště od Ski areál Deštné.

Novinkou v Muzeu zimních sportů, turistiky a řemesel je podzemní, pohádkově laděná expozice „Mlýny na Zlatém potoce“, která potěší především děti. Specialitou areálu je malá sklářská pec na zahradě – vždy během prvního srpnového víkendu v ní probíhá experimentální tavení skla dřevem. (Podívat se sem můžete v rámci našeho organizovaného výletu do Orlických hor.)

Víc informací o Muzeu zimních sportů, turistiky a řemesel

  • Adresa: Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel, 517 91 Deštné v Orlických horách

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení