EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

MATEŘÍDOUŠKA

Milá bylinka, která provoní vysluněné stráně a meze a konejší svojí vůní. Proto ji lid nazval po mamince „douškou mateří“. Drobnolistý voňavý kvítek inspiroval K. J. Erbena k nejznámější básni z jeho Kytice balad. Vůni mateřídoušky způsobuje žlutý prchavý olej, obsažený v celé rostlince. Je to směs složitých organických sloučenin, které mají řadu blahodárných účinků na žaludek, průdušky, i v koupelích.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

V minulosti byla využívána ještě více. Matthioli popisuje několik receptů na rozličné choroby. Čarodějnice a bylinkářky její účinky také znaly, dokonce s ní vykuřovaly proti jedovatým živočichům. U Slovanů byla mateřídouška zasvěcena vílám, rusalkám, bytostem v podobách krásných dívek v bílém, s dlouhými rusými vlasy, zdroji jejich síly.

Jak si správně uvít věneček

Když se rusalky z našich lesů odstěhovaly, zaujala jejich místa venkovská děvčata a mateřídoušku zaplétaly do svých svatojánských věnečků z devatera kvítí. Musely je trhat večer před sv. Janem Křtitelem, nesměly slůvko promluvit a němě je donést domů, tam uvít věneček, položit ho na hladinu uprostřed mísy. Z té strany, kam se věneček pohnul, měl přijít milý. Na noc se pak věneček položil pod hlavu, aby se o milých hezky snilo. Pro tu, která by chtěla čarovat s devaterem kvítí, přidáváme ještě seznam ostatních bylinek: kopretina, krkavec, pupava, třeslice, chrpa, koukol, pastuší tobolka, třezalka a listy tomky vonné, nebo jiné traviny.

Libušinka, U Koček, Ochotníků... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení