EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

MAŘENKA

Pod polní cestou z Rychnova do Studánky stojí prostý pískovcový kříž, postavený r. 1773. Jsou zde pohřbeni rakouští vojáci, zranění v sedmileté válce a zemřelí ve vojenském špitále, zřízeném tehdy v jízdárně zámku.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

Sedmiletá válka v letech 1756 – 1763 s Pruskem připravila českou královnu Marii Terezii definitivně o Slezsko a Kladsko, země, jež byly několik set let součástí Zemí Koruny České, a jež měly být získány zpět. Rychnov a celý kraj mnoho vytrpěly. Vojáci olupovali obyvatele o dobytek, chléb i peníze a sužovali je vším možným způsobem. Mnoho vojáků padlo a mnoho bylo raněných.

O velkém hladu za královny Mařenky

R. 1763 byl uzavřen mír, ale příští roky následkem počasí byla úroda malá a mouka příliš drahá, nastal všeobecný hlad. Lidé rozemílali řezanku, žaludy a řepu, pařili pýřavku a traviny. Mnoho lidí hladem zahynulo. Tenkrát se naučili jíst brambory – Branibory. Nápis na památníku z těch krušných dob zní: „Zde odpočívají Bojovníci Císařští, ježto zemřeli v špitále L.P. 1763. Pane Zástupův, dejž jim Věčný Pokoj, Amen.“

Svatá Liborius, Hruška, U Klíče... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení