EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

LÍSKA

Málokdo ví, že asi 7000 let před n. l. byla doba lísková. To se stalo po ústupu ledovců. Tehdy líska z oblastí západně a jihovýchodně od Alp kolonizovala borové a březové lesy. Teplé a suché podnebí boreálu podporovalo její šíření, takže se stala převládající dřevinou. Pro lidi i zvířata byla vítaným ovocem. Její semena – oříšky – s vysokým obsahem tuku i bílkovin a nejvydatnějším zdrojem B-komplexu z domácích plodů jsou navíc ohromnou pochoutkou.

Rezervujte si některý z našich pokojů s příběhem!

Lidé narození pod jejím znamením 21. – 31. března a 24. září – 3. října jsou nenápadní, ale mají vliv na ostatní. Jsou inteligentní a předvídaví. Kouzlo osobnosti jim napomáhá dosáhnout cíle, jsou přívětiví a rádi působí na veřejnosti. V lásce jsou vrtošiví, ale poctiví a věrní.

Líska v rukách Přemyslovců

Od starověku byla líska považována za afrodiziakum. Pro Slovany byla magickým symbolem plodnosti – symbolem rozrůstajících se generací. Vzpomeňme na Přemyslovu otku z lískového prutu, která, zatknuta do země, vyrašila množstvím výhonů a věštila životaschopnost Přemyslovy dynastie. Pro lesní hospodářství je líska průkopníkem lesa na odlesněných půdách, listy tvoří pěkný humus, samčí květy jehnědy jsou pastvou včel. Dřevo slouží řezbářům, truhlářům a košíkářům, ba i kvalitní lyžařské hůlky byly lískové. Z lískového dřevěného uhlí se dělal střelný prach a kreslící uhly. Všimnete si lísky kolem hotelu Studánka? A jedna rada od Matthioliho: „Popel z pálených vořechův s nedvědím sádlem smíšený vlasům vzrost dává.“ Ani keltští druidové lísku nepodceňovali.

Jasan, Lasička, Zvon... Přečtěte si příběhy dalších pokojů.

Líska - Vila pokoj č. 27

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme vám do 24 hodin.
Vaše údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení