EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Kostel v Neratově a jeho strastiplná cesta staletími

Foto: Kostel v Neratově, zdroj: Neratov.cz

(02. 12. 2017) Podivuhodný příběh má za sebou kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách. Prožil si chvíle slávy, kdy k němu na pouť mířily tisíce věřících, i chvíle zkázy, kdy se jeho destrukce zdála nevyhnutelná. Dnes patří mezi kulturní památky České republiky a od roku 2011 i k poutním místům královéhradecké diecéze.

Neratovský barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie vyrostl – nejspíše podle plánu architekta Giovanna Battisty Alliprandiho – k roku 1733 na svahu Anenského vrchu nad Divokou Orlicí. Tehdy v srdci zemí Koruny české, neboť Slezsko ještě bylo jejich součástí, dnes to je několik desítek metrů od hranice s Polskem. Pro potřeby farnosti Neratov stavba nahradila starý kamenný svatostánek, připomínaný presbytářem v podobě současné hřbitovní kaple.

Záchrana kostela Neratov

Druhým zlomovým okamžikem v historii neratovského kostela byl konec druhé světové války. Zasáhla ho protitanková střela a zničila tak, že z něj příliš nezůstalo. Opravy se kvůli nepřízni komunistického režimu odsouvaly a budova chátrala až do roku 1990. Jen zázrakem nedošlo k jeho demolici.

Náš tip na zajímavý den: vydejte se z wellness hotelu Studánka do Neratova a pak se projděte zemskou bránou u Bartošovic.

Změna režimu však kostelu Nanebevzetí Panny Marie přinesla druhou šanci. Výsledkem rozsáhlé rekonstrukce, vedené Sdružením Neratov, je opravený svatostánek s unikátní, částečně prosklenou střechou podle návrhu Petra Dostála a Jiřího Starého. I díky ní jsou mše nebo svatby v kostele Neratov zážitkem doslova božským. (Podívat se sem můžete v rámci našeho organizovaného výletu do Orlických hor.)

Více informací o kostele v Neratově

Pohled na skleněnou střechu neratovského kostela, zdroj: Cs.wikipedia.org
Interiér kostela v Neratově, zdroj: Neratov.cz
Letecký záběr celého neratovského areálu, zdroj: Neratov.cz

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení