EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Kostel Nejsvětější Trojice v Rychnově zaujme svým tvarem

Foto: Kostel Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou.

(27. 09. 2017) Jeden z nejzajímavějších svatostánků u nás najdete na kopci nad Rychnovem nad Kněžnou. Kostel Nejsvětější Trojice se pyšní atypickým půdorysem i třetím největším zvonem na českém území. Nenechte se odradit jeho zanedbaným vzhledem a prohlédněte si ho během vašeho ubytování.

Rychnov nad Kněžnou se pyšní řadou pozoruhodných míst, avšak před kostelem Nejsvětější Trojice opravdu smeknete. Nechal ho v gotickém stylu postavit koncem 16. století Kryštof Betengl z Neuenperku a na Borohrádku, tehdejší majitel Rychnova. Chrám měl sloužit jako hrobka jeho rodu.

Kryštof je zvon v Rychnově

Zvon Kryštof ve zvonici asi 30 metrů východně od něj odlil roku 1602 zvonařský mistr Jan Benešovský z Moravské Třebové. Jedná se o třetí největší funkční zvon v ČR.

Rezervujte si pobyt v hotelu Studánka a poznejte další krásy Podorlicka.

Po Kryštofově smrti a za třicetileté války zůstala budova opuštěná. Zásadní změna přišla za nových majitelů: František Karel Libštejnský z Kolovrat nechal na louce pod kostelem vybudovat pompézní barokní zámek Rychnov nad Kněžnou. Jeho průčelí bylo oproti kostelnímu pootočeno asi o 20 stupňů a jeho syn Norbert Leopold se rozhodl v roce 1713 doplnit průčelí i ke svatostánku.

Santiniho genialita v akci

Architekt Jan Blažej Santini-Aichel (stavby poutního kostela na Zelené hoře, kláštera Plasy či zámku Karlova Koruna jsou také jeho dílem) zvolil geniální řešení. Oba objekty pohledově i osově provázal pootočením nového průčelí kostela tak, aby bylo kolmé k prodloužené ose zámku. Fyzicky kostel se zámkem spojil dvojicí souměrných chodeb, v místech lomu ukrývající šestiboké kapličky. Východní chodba se už bohužel nedochovala.

Výsledkem je kostel s prapodivným, pětistranným půdorysem. A s průčelím, zahrnujícím loretánskou kapli s valenou klenbou a nápadně se podobajícím chrámu svatého Mikuláše na pražské Malé Straně.

Více informací o kostele Nejsvětější Trojice

Pohled na kostel Nejsvětější Trojice z nádvoří rychnovského zámku.
Detail kostela Nejsvětější Trojice, vlevo je vidět kaplička v chodbě spojujícího ho se zámkem.

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení