13. června 2023

Jarní půlmaraton na Studánce se stal opět oslavou zdravého běhu

TRADIČNÍ A HOJNĚ VYHLEDÁVANÁ SPORTOVNÍ UDÁLOST. TO JE JARNÍ PŮLMARATON V LETOVISKU STUDÁNKA, KTERÝ ZDE V SOBOTU 8. DUBNA UŽ POŠESTÉ USPOŘÁDALA ORGANIZACE SPORTVISIO. TENTO ZKUŠENÝ POŘADATEL SPORTOVNÍCH AKCÍ PŘIPRAVIL NEJEN TRASU, ALE TAKÉ KONCEPT ZÁVODU, JENŽ SE ZA DOBU SVÉ EXISTENCE NEZMĚNIL.

Se sponzorskou podporou Autocentra MATRIX z Lipovky se na start závodu ležícího v samém srdci resortu před objektem vily a zařazeného do 3. ročníku běžecké série GR8 TRAILS postavilo 301 dospělých závodníků a v kratší verzi také 80 dětských běžců. Účastníci, jimž fandilo 550 diváků, absolvovali v členitém terénu lesoparku Včelný trasy v délce 21, 10,5 a 6 kilometrů. Nejmalebnější částí je samozřejmě Ivanské jezero, od něhož však do cíle vede obávané závěrečné stoupání.

Mezi muži se letos stal vítězem hlavního závodu Jarního půlmaratonu Jakub Mlčoušek z MFF UK v čase 1:30:49 hodiny, nejrychlejší ženou byla Barbora Nováková z TJ Sokol Kunvald, která jednadvacetikilometrovou trasu zdolala v čase 1:44:11 hodiny. Nutno dodat, že mužský ani ženský rekord závodu nebyl ani letos překonán. Stále ho drží David Pecina se skvělým časem 1:20:02.6 hodiny a z žen Jana Mikešová časem 1:40:17.8 hodiny. Jarního půlmaratonu se za šest ročníků zúčastnilo téměř 2800 běžců.

Myšlenka uspořádat běžeckou akci v okolí resortu Hotelu Studánka se zrodila již na podzim roku 2016. Tehdy se společnost MATRIX podílela na realizaci velké sportovní akce Hradecký půlmaraton. V té době Roman Šinkovský, ředitel organizace Sportvisio, navrhl svému protějšku, velkému běžeckému fandovi a tehdejšímu řediteli Hotelu Studánka Petru Čermákovi, že by okolí letoviska mohlo být skvělým místem pro pravidelný běžecký podnik.

Na jaře roku 2017 byl odstartován první ročník Jarního půlmaratonu, jehož koncept vycházel z myšlenky přivést běžeckou veřejnost na Rychnovsko a nabídnout jí krásné prostředí hotelového komplexu jako zázemí pro kompletní sportovní, kulinářský i wellness zážitek. Organizátoři se shodují v tom, že budování tradice takového závodu vyžaduje hodně trpělivosti, která se ale v případě Jarního půlmaratonu vyplatila.

„Jak se v posledních deseti letech stal běh velmi populární pohybovou aktivitou široké veřejnosti, roste tím i počet závodů po celé republice. Každý víkend se koná spousta větších či menších akcí, ale málokterá z nich může závodníkům nabídnout tak komplexní zážitek jako Studánka,“ nechal se slyšet ředitel Šinkovský.

Středem letošní velké sportovní události byl Hotel Studánka, kde bylo připraveno venkovní občerstvení, které návštěvníci i závodníci vzali útokem. Nechyběl zde ani stánek Farmy Třebešov s vynikající a chutnou zvěřinou. Právě zvěřinové pokrmy jsou pro sportovní podniky tohoto typu jako stvořené. Maso ze zvířat z volně žijících chovů v přirozeném prostředí, na které se farma specializuje, je tím nejlepším. Obsahuje hodně svaloviny, minimum tuku, velké množství bílkovin, vitaminů a minerálů, proto je pro sportovce ideální.

Kromě gurmánského potěšení si přišli na své také milovníci moderních automobilů. Autocentrum MATRIX zde představilo čtyři předváděcí vozy Škoda – modely Kamiq, Karoq, Superb a Enyaq. Pro děti byl k dispozici skákací hrad, dospělí se střídali u stánku napěchovaném dárky od společností MATRIX a Škoda Auto. Navíc byla ukázána i nová firemní identita značky Škoda Auto, která byla k vidění například na startovacím oblouku. Pro závodníky byly připraveny dárkové tašky naplněné předměty od Autocentra MATRIX a Hotelu Studánka. Bohatý doprovodný program provázelo krásné počasí dokreslující příjemnou a pohodovou atmosféru.

Společnost MATRIX, Hotel Studánka a organizace Sportvisio již nyní plánují další ročník Jarního půlmaratonu v příštím roce, který hodlají ještě více zatraktivnit. Tato sportovní událost se už stala pevnou součástí kalendáře hotelu, protože prostředí Studánky je jako stvořené pro odpočinek, relaxaci i aktivní pohyb, takže běžecká akce ideálně zapadá do filozofie hotelu. Navíc běhání patří nejen k životu, ale i k současnému životnímu stylu.