EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Zřícenina hradu Lanšperk

Foto: Zřícenina hradu Lanšperk s vyhlídkovou věží, zdroj: Lansperk-sbor.cz

 (4. 7. 2018) Jako pustý byl Lanšperk označen v roce 1622 a od té doby nad okolím trčí chátrající zřícenina, z jejíhož stavebního materiálu se budovala poddanská obydlí v podhradí. Doba destrukce naštěstí zmizela v propadlišti dějin a dnes je hrad oblíbeným návštěvnickým cílem. I díky nové vyhlídkové plošině.

Kovová konstrukce vysoká 8 metrů stojí u jedné ze zdí hradního areálu od roku 2007. Uvidíte z ní široký rozhled na Orlické hory, Kralický Sněžník a za dobré viditelnosti dokonce i na Jeseníky.

Jejich vrcholy přitom ční 50 kilometrů daleko, neboť zřícenina hradu Lanšperk zabírá strmý ostroh nad hlubokým údolím Tiché Orlice. Je to takřka na půli cesty z Ústí nad Orlicí do Letohradu a něco málo přes půl hodiny jízdy autem z hotelu Studánka.

Toulky hradem Lanšperkem a jeho historií

Hrad Lanšperk založil zhruba v polovině 13. století za posledních Přemyslovců buď Vilém z Drnholce, nebo jeho synové Oldřich a Heřman. Chvíli ho vlastnil i Záviš z Falkenštejna. Dobýt ho dokázali husité, za posledních majitelů (pánů z Pernštejna a Lichtenštejnů) již nenávratně chátral.

Náš tip: Vyzkoušejte bydlení na Studánce, na další hrady je to z ní jenom kousek.

Do hradu Lanšperka, označovaného za plášťový, je volný vstup. Taková hradní konstrukce, kdy stavba nedisponovala věží a největší tíhu pasivní obrany nesla mohutná obvodová hradba, se na území Čech řadí k unikátním.

Více informací o hradu Lanšperku

  • Adresa: Dolní Dobrouč, okres Ústí nad Orlicí
  • Otevírací doba: bez omezení
  • Základní vstupné: zdarma
  • Web: www.lansperk-sbor.cz

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení