EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Historie

Historie letoviska

Asi do konce 17. století byly v lese Včelném lázně patřící městu. Ve zmíněném lese vyvěralo několik pramenů léčivé vody a v polovině 18. století u nich byla vystavěna kaplička Panny Marie. Chudou lázeňskou budovu se dvěma dřevěnými vanami, ohřívacím zařízením a nejnutnějším vybavením (pronajímanou lázňovskému nebo také hospodáři nad lázněmi) později doplnila i malá lesní hospoda.

V  70. letech 19. století byla lázeňská budova spojena s hospodou, restaurací a lůžkovým zařízením, čímž se Studánka stala malými klimatickými lázněmi pro delší pobyt letních hostů. Letovisko si téměř ihned získalo popularitu smetánky, např. spisovatelů, univerzitní profesorů nebo lékarů. 

Někteří se sem vraceli pravidelně a přiváděli další zájemce o klid a pohodu v lesní samotě. Společenský a kulturní ruch města se koncem 19. století stále častěji přenášel do přírodního prostředí Studánky. Spolek Dalibor pořádal koncerty, konaly se sjezdy abiturientů gymnázia, slavnosti všeho druhu i sportovní zápolení, soutěže, výstavy i přehlídky módy.

Když v roce 1907 vzniklo Studánecké družstvo, postavilo z výtěžků spolkové činnosti hřiště. O zvelebení Studánky se staral místní odbor Klubu československých turistů, založený po roce 1880. Město uskutečnilo roku 1930 rozsáhlou přestavbu hlavní budovy podle plánů architekta ing. Františka Šímy a rozšířilo restauraci o velký moderní sál. V té době už potřetí zanikly lázně a léčivý účinek vody nahradilo zdravé lesní klima posilované chutnými jídly a nápoji jiného druhu.

Novodobá historie a MATRIX a. s.

V roce 2006 byl hotel, vila a přilehlé pozemky koupeny firmou MATRIX a. s. Jednou z podmínek prodeje byla rekonstrukce areálu se zachováním jeho původní funkce a volným přístupem veřejnosti. Až do první poloviny roku 2008 se projekt postupně vyvíjel od první studie až k prováděcí dokumentaci. Bylo získáno stavební povolení a získána dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

V létě 2008 proběhla z důvodu špatné statiky kompletní demolice původní budovy hotelu. Následovalo výběrové řízení, na jehož základě se generálním dodavatelem stavby stala společnost PRIMA, s.r.o. z Hradce Králové.

Postupně došlo k vystavění nové budovy hotelu, rekonstrukci vily a v budoucnu dojde k dobudování okolní infrastruktury. Cílem je vybudovat areál, který bude schopen uspokojit požadavky dnešní moderní společnosti a zároveň svou architekturou zapadat do krásného přírodního prostředí.

Spolupracujeme

 

Soubory ke stažení

 

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení