EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Dobruška, město piva a kultury

Foto: Centrum města Dobruška, zdroj: Mestodobruska.cz

(05. 12. 2017) Některá města jako kdyby múzy doslova přitahovala. Vzorným příkladem budiž východočeská Dobruška, která je spjatá především s Jiráskovým románem F. L. Věk. Výtečných rodáků a hodnotných kulturních památek tady však najdete mnohem víc.

Mapy prozrazují, že se Dobruška – s počtem obyvatel 7 tisíc druhé největší město rychnovského okresu – nachází na hlavní silnici z Rychnova do Náchoda, zhruba 30 kilometrů od Hradce Králové. Zároveň tady končí lokální železniční trať z blízkého Opočna.

Poznejte Kupku, Heka a další dobrušské rodáky

Zdejší nejznámější osobností je národní buditel František Vladislav Hek (1769–1847), hlavní hrdina zmiňované Jiráskovy obrozenecké ságy. Připomíná ho rodný dům, ale také Mezinárodní hudební festival F. L. Věka, jedna z nejvýznamnějších akcí v Dobrušce.

Náš tip: K návštěvě Dobrušky využijte komfortní ubytování Rychnov nad Kněžnou.

Mládí v dobrušských ulicích prožil světoznámý malíř František Kupka (1871–1957). Narodili se zde skladatel Augustin Šenkýř, písmák Alois Beer, ředitel Národního divadla František Adolf Šubert, nakladatel Jan Laichter, klavírista Radim Drejsl a ve výčtu by se dalo pokračovat.

Za pivem k Dobrušce na kole

Při prohlídce Dobrušky si všimněte renesanční radnice a mariánského sloupu na hlavním náměstí (pojmenovaném – jak jinak – podle F. L. Věka). K dalším památkám patří barokní chrám sv. Václava, židovský hřbitov, kostel sv. Ducha a městské muzeum s jedinou zpřístupněnou mikve (židovská rituální lázeň) u nás.

Současná Dobruška žije bohatým společenským životem. Funguje zde kino, krytý bazén i letní koupaliště. V severní části města stojí rodinný pivovar v Dobrušce zvaný Rampušák. Doporučujeme jeho návštěvu, zvláště vzhledem k jeho umístění na Podorlické pivní stezce. Tak na zdraví!

Více informací o Dobrušce

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení