EN

Skrýt rezervace
Datum příjezdu:
Datum odjezdu:

Archeologické muzeum v přírodě Vila Nova, cesta do středověku

Foto: Středověká usedlost v archeoskanzenu Vila Nova. Zdroj: www.villanova.cz

(22. 09. 2017) Jak se ve středověku žilo a pracovalo, jak se obdělávala pole a pekl chléb, jak se chovala domácí zvířata a vyrábělo nádobí? Chcete-li se jako mávnutím čarovného proutku přenést o 700 let do minulosti a všechno vidět na vlastní oči, navštivte archeologický skanzen Vila Nova v Orlických horách.

U silnice mezi Skuhrovem nad Bělou a Uhřínovem, asi 10 minut autem od Deštného v Orlických horách, skanzen roste na ploše zhruba 6 hektarů už od roku 1992. Nutno podotknout, že všechny stavby vznikají v souladu s metodami experimentální archeologie. Veškeré práce se realizují replikami dobových nástrojů a pomocí původních technologií, aby se ověřila správnost dosud jen teoreticky navrhovaných postupů a tvrzení o životě našich předků.

Výsledkem je takřka dokonalá replika středověké kolonizační vesnice z 13. až 14. století.

V muzeu Vila Nova je archeologie škola hrou

V areálu Vila Nova Uhřínov si můžete prohlédnout dva obytné domy (roubenku a napůl v zemi zahloubenou podzemnici s dýmným provozem), kovárnu či stodolu. Nechybí hrnčířská dílna s keramickou pecí, ani další pece (chlebová a železářská). K rekonstrukci středověkého zemědělství slouží dvojice pokusných polí, doplněných o chlév s ovcemi a kozami, bylinnou zahrádku a ovocný sad. V budoucnu by měla vzniknout i pravá tvrz.

Návštěva archeomuzea Vila Nova je ideálním tipem na výlet během víkendového pobytu pro dva na Studánce.

Velkou výhodu archeoskanzenu Villa Nova představuje celoroční volný přístup: stačí zaparkovat na louce u silnice a potom se dát asi 100 metrů lesní pěšinou. Od května do října probíhají v určených časech placené prohlídky s odborným průvodcem. Během léta se pořádají četné kulturní akce včetně tzv. technologických víkendů.

Více informací o archeologickém muzeu Vila Nova

  • Adresa: Vila Nova, Uhřínov
  • Otevírací doba: od 9 do 17 hodin – v květnu a v říjnu o víkendech, od června do září denně
  • Web: www.villanova.cz
Pohled do muzea v přírodě Vila Nova. Zdroj: www.villanova.cz
Celkový záběr archeologického muzea Vila Nova. Zdroj: www.villanova.cz

Kontakt

Hotel Studánka

Hotel STUDÁNKA
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou

Rezervace

+420 494 389 200

GPS

50.168888, 16.32057

Hotel Studánka v Rychnově nad Kněžnou hodnocení